“Ciężka” sprawa z treningami

Dzisiaj możemy ćwiczyć na kilka sposobów. Możemy ćwiczyć w domu, gdzie podpatrywać nas będą tylko domownicy. Możemy udać się na siłownię, gdzie możemy wykupić nawet trening z profesjonalnym trenerem. Przy pięknej pogodzie można ćwiczyć również na siłowniach zewnętrznych, orlikach, gdzie za darmo udostępniane są urządzenia sportowe. Warto zaplanować aktywność sportową z obciążeniami, jeżeli chcemy, aby nasze ciało lepiej pracowało.

Jak kula armatnia

Dobrym pomysłem do wykorzystania podczas treningu jest kettlebell. Jeżeli ktoś jeszcze nie wie, jak wygląda takie “coś” to wystarczy tylko, że wyobrazi sobie kulę armatnią z rączką do chwytania i będzie wiedział z czym ma do czynienia. Jest to wspaniałe obciążenie, które można wykorzystać w najróżniejszy sposób. Historia pojawienia się kettlebell w sporcie jest bardzo… wesoła. Otóż swój początek mają one na rosyjskiej ziemi, gdzie pierwotnie ich przeznaczeniem było przeciwwaga do ważenia ziarna, zboża, itd. Można je w sumie po prostu nazwać odważnikami, które miały swoją specjalną wagę, która wynosiła 16,36 kg. Do dzisiaj ta sama waga wykorzystywana jest przy oznaczaniu oficjalnych, rosyjskich odważników sportowych. W każdym razie ta przeciwwaga do ważenia zboża była wykorzystywana również na targach, gdzie po jakimś czasie kettle były wykorzystywane podczas konkurencji siłowych. Stąd właśnie dzisiaj mamy popularne odważniki, przypominające swoim wyglądem kule armatnią, które pod koniec XIX wieku zostały oficjalnie uznane za przyrząd sportowy.

Kettlebell czy hantle?

Wiele osób wybiera hantle, mylnie myśląc, że lepiej wpływają one na kształtowanie się mięśni oraz sylwetki. Jest to błędne myślenie, ponieważ to kettlebell są w stanie lepiej wpłynąć na ciało człowieka podczas odpowiednio wykonywanych treningów. Dlaczego? Ponieważ nad hantlami łatwiej nam zapanować, przez co nie angażujemy tylu mięśni. W przypadku dawnej przeciwwagi do ważenia zboża sprawa ma się zupełnie inaczej. Ciężko wypośrodkować środek ciężkości kettlebell, dlatego też nasze ciało lepiej angażuje się podczas treningu. Pracuje większa ilość mięśni, dzięki czemu spalana jest większa ilość tłuszczu i rzeźbiona jest większa partia ciała. Może trenowanie z tak dużą kulą armatnią jest dla wielu osób przerażające – jednak jest naprawdę bardzo skuteczne. Warto zakupić takie urządzenie do domu, dzięki czemu wspaniale będzie można pracować nad poszczególnymi partiami ciała. Na początku nie trzeba od razu rzucać się na wielki ciężar, tylko można zacząć od niskiego pułapu.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com